Kaisa Kattai
Lubame, et me ei hirmuta
I peatükk
Kaisa Kattai on noor tantsukunstnik ja tantsija ning aastast 2020 ka resident-koreograaf Tartu Tantsuakadeemias / Tempecy Dance Companys. Varasemalt on Kaisa õppinud moderntantsu Taanis ja lõpetanud TLÜ koreograafia eriala.
Ta on olnud (külalis)õpetaja Eesti tantsustuudiotes, sealhulgas täiendades ka end erinevates töötubades Eestis ja välismaal. Teinud kaasa mitmetes tantsulavastustes (“Weird Tales I’ve Tried To Write”; “Object.ify”; “AIAPÄKAPIKK” jne) ja erinevates projektides, olnud osaleja ja kohtunik/žürii mitmetel tantsuvõistlustel- ja festivalidel. 2019. aasta kevadel tuli Kaisal välja esimene lavastus “fomo” Kanuti Gildi SAALis. Hetkel on ta õpetaja Shate Tantsukoolis ja valmistab noortega Tempecy Dance Companyle uut lavastusprotsessi. Lisaks sellele tegutseb ta ka Sõltumatu Tantsu Laval turundusspetialistina ja Greenfieldi kuraatorina.

Foto: Alissa Šnaider
"Julgen öelda, et vahel peab pimesi usaldama. Tunnetama ära energia ja siis võtma vastu otsuse ja pimesi teist inimest usaldama, et saaks midagi maagilist juhtuda ..."
Kaisa kattai
Isiklikuks väljakutseks on kindlasti teha esmakordselt tööd (tantsulavastust) noortega – jõuda omavahel usalduseni, mõistmiseni ja loominguni – see on olnud väga paeluv. Mõnel perioodil keerukas, aga alati köitev. Julgen öelda, et vahel peab pimesi usaldama. Tunnetama ära energia ja siis võtma vastu otsuse ja pimesi teist inimest usaldama, et saaks midagi maagilist juhtuda – olgu selleks tantsijad kellega ma töötan, mina nende jaoks, helikujundajad või meeskond. Noortega töö annab teistmoodi jõudu ja tuge – jah, see tekitab ka endas palju küsimusi: kuidas anda edasi oma mõtteid, kuidas leida ühiseid jooni, milliste tehnikatega läheneda ja milliseid ootusi seada. Ometi võin julgelt öelda, et see protsess on igat seda hetke ja kogemust väärt.
Need lavastused (ja see protsess) on õpetanud ka mind palju ja loomulikult selle juures need ka tähendavad mulle palju. Pühendada enda aega, energiat ja loomingut millegi küpsetamisele ning samal ajal pakkuda ka noortele justkui õppimisprotsessi, on suur amps, mida haarata. Loodan vaid, et nad õppisid sama palju kui mina (loodan, et isegi rohkem kui mina) ja nende tõeline sära, professionaalsus ja oskused jõuavad vaatajani. Jõuavad iseendani.
Lavastused liiguvad / tantsivad teemadest, mis on minu jaoks väga olulised. Nende aktuaalsus on ajas muutuv, aga siiski olen nendega kokku puutunud või puutun mingil määral ka tänaseni. Ühendada oma huvi ja tundlikkus nende lavastuste teemadega ning neid siis jagada tantsijatele ja hiljem ka vaatajatele on alati hirmuäratav. Ma ei tea, kas hirmuäratav on tegelikult õige sõna… võib-olla pigem julgelt haavatav, rabedalt põnev, küsitavalt rõõmus. Ma ei leia õiget megamix sõna, aga see on kooslus õnnest ja ootusärevusest.
Lavastusprotsess on näidanud mulle noorte inimeste väga põnevat maailma – kuidas nemad asju tunnetavad, näevad, kirjeldavad ja kogevad. Ning see maailm ei erine minu omast üldse mitte palju. Äratundmisrõõm ja vahel ka -valu on empaatilise loomisprotsessi aluseks. Samuti näha meid vastastiku kasvamas on südantsoojendav. Teemad, mida läbisime protsessi alguses ja kuhu oleme nüüd jõudnud, on meid eelkõige inimesena arendanud, loomingulise inimesena julgustanud ja kujundanud.

Foto: Marlene Kirt
Tantsulavastused on kindlasti suunatud nooremale publikule (põhikooli ja gümnaasiumi noortele) kuna saab laval näha nende eakaaslasi ning noortel on võimalus selle maailma ja liikumisega samastuda (või vastanduda). Siiski kõlas ühe lavastuse grupist ka lause “Ma loodan, et mu vanemad tulevad vaatama. Et nad näeksid, mida me mõtleme ja tunneme.” Neid situatsioone mängime me küll abstraktselt ette, aga soov ennast mõistma panna on väga ilus ja tore algus ausale tantsijale / etendajale.
Kindlasti ootame terve lavastustiimiga Alexela Loomelavale ka inimesi, kes naudivad tantsu ja tantsu vaatamist. Võtame rõõmuga vastu ka need, kelle jaoks tants (ja tantsulavastus) on võõras ning kes soovivad teha õrna, mõnusat esmakohtumist selle / meie maailmaga. Lubame, et me ei hirmuta.
Tempecy Dance Company (TDC) on uue põlvkonna tantsukompanii, mis ühendab omavahel erineva liikumiskeele ja taustaga professionaalseid tantsijaid ning kogenud koreograafe juba aastast 2018
rohkem lugemist
Peatükid
KEELATUD PUUDUTUSED
“Koroona-ajast tingitud teineteisest eemalolek (puudutused justkui keelatud). Tantsides saab üksteist puudutada (ka ilma puudutamiseta). Tantsu vaatamine puudutab, ilma füüsilise puudutuseta.”
MEIL KÕIGIL ON OMA SUHE TANTSUGA
“Üllataval kombel meenuvad inimestele lapsepõlves tantsuga esimese kohtumise mälestused äärmiselt eredalt – kes mäletab lasteaias oma esimest esinemist, kellel meenub tantsupartner rahvatantsutunnist…”